21.04.2018r. – Rajd Zapory

W sobotę 21 kwietnia wzięliśmy udział w Rajdzie mjra cc.  Hieronima Dekutowskiego ps.”Zapora”, którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Mieliśmy okazję dołączyć do licznej kilkuset osobowej grupy uczestników rajdu w Niedrzwicy Dużej podczas uroczystości przy cmentarzu z okresu I wojny światowej. Po modlitwie i wspomnieniach poległych nastąpił przemarsz pod GOKSiR w Niedrzwicy Dużej, gdzie odbył się piknik historyczny,gdzie można było zwiedzić stoiska wojskowe, ale także obejrzeć dioramę historyczno – partyzancką oraz koncerty pieśni patriotycznych. Znalazło się również coś dla pokrzepienia nie tylko ducha, ale też ciała: wojskowa grochówka i kiełbaski z ogniska, a także ciasta i słodycze. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie patriotycznym w Kościele p.w.  Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej. Zwieńczeniem tego dnia było wspólne wyjście na lody:)

17.04.2018r. – XI Integracyjny konkurs plastyczny „Brzydkie Kaczątko…dalsze losy”

17 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach miało miejsce rozstrzygnięcie XI Integracyjnego konkursu plastycznego „Brzydkie Kaczątko…dalsze losy” organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Matczynie oraz Stowarzyszenie Integracji Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Oligus” w Matczynie. Nasi Uczestnicy: Wioletta Łopion, Rafał Rumiński, Beata Kawałko, Małgorzata Maj i Paweł Brewczak brali udział w wydarzeniu oraz przygotowali piękne prace plastyczne pod kierunkiem p.Moniki Jasińskiej. Wyróżnienie otrzymała p.Wioletta Łopion. Serdecznie gratulujemy:) Kierujemy wyrazy wdzięczności pod adresem organizatorów konkursu za miłą atmosferę (jak zawsze:))

DSCN7459DSCN7464DSCN7491DSCN7513DSCN7516DSCN7525

13.04.2018r. – Urodziny Cecylii

Piątek trzynastego okazał się  wyjątkowo szczęśliwym i uroczystym dniem w naszym Ośrodku – obchodziliśmy urodziny Cecylii:) Nasza solenizantka poczęstowała nas pysznym tortem, a my odśpiewaliśmy „Sto lat” i złożyliśmy życzenia. Naszej koleżance życzymy spełnienia marzeń i wszelakiej pomyślności:)

DSCN7425

 DSCN7427DSCN7428DSCN7435DSCN7437DSCN7439DSCN7443DSCN7444DSCN7455

27.03.2018r. – Spotkanie Świąteczne w Ośrodku

W tym roku wyjątkowo nasze tradycyjne Spotkanie świąteczne przebiegło w kameralnym gronie naszej Ośrodkowej Rodziny. (było to wynikiem realizacji wielu przedsięwzięć w ostatnim czasie). Rodziców i zaprzyjaźnione instytucje oraz naszych stałych Gości pragniemy zapewnić, iż z pewnością powrócimy do konwencji wspólnego świętowania w szerokim gronie:) A nasze spotkanie było… pełne magii, ciepła, miłej, przyjaznej i domowej atmosfery:)

Wszystkim z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy zdrowych, pogodnych Świąt, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja”:)

DSCN7393DSCN7399

DSCN7401DSCN7403DSCN7407DSCN7408DSCN7422

19.03.2018r. – imieniny i urodziny Zbysia i Kondzia Lisiców

Dzisiaj w Ośrodku obchodziliśmy wyjątkowo uroczyście ze względu na podwójne święto imieninowe i urodzinowe naszych braci Zbigniewa i Konrada Lisiców. Z tej to okazji chłopcy przywieźli nam wspaniały pięknie udekorowany i przepyszny tort oraz słodycze. Serdecznym życzeniom, całusom i uściskom nie było końca:) Solenizantom wszystkiego co najlepsze, najpiękniejsze i najcenniejsze.

DSCN7346

 DSCN7351DSCN7359DSCN7360DSCN7370DSCN7382DSCN7387

16-17.03.2018r. – Wielkanocna Zbiórka Żywności

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Wielkanocnej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności w Lublinie, która odbędzie się w dniach 16 – 17 marca. Artykuły spożywcze zbierane będą w sklepach: Biedronka, Intermarche oraz Stokrotka w Bełżycach. Zbiórkę przeprowadzą Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 im.Jana Pawła II w Bełżycach wraz z opiekunami: p.Anią Ambrożkiewicz i p.Anną Wójtowicz, za co serdecznie dziękujemy:) Zebrane produkty zostaną przeznaczone na terapię kulinarną w Ośrodku. Z całego serca dziękujemy za wsparcie:)

002001

12.03.2018r.- Imieniny Grzesia

W dzisiejszym dniu obchodziliśmy imieniny naszego kolegi Grzegorza Kruka, który przywiózł nam z tej okazji smaczne słodycze. Solenizantowi składamy serdeczne życzenia wszelakiej pomyślności, spełnienia marzeń i uśmiechu na twarzy na co dzień:)

DSCN7316DSCN7317DSCN7320DSCN7332DSCN7336

10.03.2018r. – Wystawa zoologiczna w Lublinie

Koty, psy, kozy, konie, kuce, alpaki, jeże, lotopałanki, kameleony, ostronos rudy, najmniejsze króliki świata, Zebruś, a nawet krokodyl – takie atrakcje czekały na nas podczas Lubelskiej Wystawy Zoologicznej ZOOPARK w Lublinie, która odbyła się 10 marca w Targach Lublin przy ul. Dworcowej 11.

Po raz pierwszy na ZOOPARKU mogliśmy podziwiać  krokodyle oraz ostronosa rudego. Kajman karłowaty, bo o nim mowa, to najmniejszy przedstawiciel rzędu „krokodyle”. Zwierzęta te występują w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Ze względu na swoją wielkość (samce dorastają średnio do 1,5 m a samice do 1,2 m) – prowadzą skryty tryb życia, a także są najbardziej „opancerzonymi” krokodylami. Ostronos rudy to drapieżny ssak z rodziny szopowatych. Zwierzę ma charakterystyczny, ruchliwy długi pyszczek, którym przeszukuje dziuple w drzewach aby zdobyć pokarm.

Ciemne paski na całym ciele, gęsta krótka grzywa i mnóstwo energii. Z daleka przypomina konia, lecz wnikliwe oko szybko zauważy, że w zasadzie wygląda jak zebra o ciemnym umaszczeniu. To Zebruś – zwierzak, którego rodzicami są klacz i samiec zebry. Podczas ZOOPARKU  mogliśmy obejrzeć go na żywo. W ramach ZOOPARKU odbyła się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych.   Podziwialiśmy tu prawdziwe kocie piękności różnych ras, w tym m.in.: kota brytyjskiego. Na wystawie pojawiły się niezwykle towarzyskie afrykańskie jeże pigmejskie oraz szczury rodowodowe, zaś rarytasem dla fanów nietypowych zwierzaków były lotopałanki – jedne z nielicznych ssaków latających lotem ślizgowym. Te niepozorne zwierzątka mogą w ten sposób pokonać nawet 50 m! Nie zabrakło też fretek, świnek morskich oraz innych gryzoni domowych. Około 40 ras i odmian barwnych, króliki w paski, kropki i o całej palecie kolorów, wesołe z uszami uniesionymi do góry, ale i te mniej radosne, z uszami spuszczonymi ku dołowi – można było obejrzeć tu króliki rasy Angorskiej – niezmiernie rzadko spotykanej w Polsce. Zwierzaki odznaczają się bardzo długim i delikatnym wełnistym włosiem. Hodowcy zaprezentują też jedne z najmniejszych królików na świecie – Karzełek Havana. Waga dorosłego osobnika tej rasy wynosi zaledwie 700 g-1,100 g. Króliki tej rasy są koloru czekoladowego więc już sama nazwa wskazuje, że wyglądają słodko. Oczywiście podczas ZOOPARKU nie mogło zabraknąć zwierząt gospodarskich, m.in.: rozbrykane kuce o różnorodnym umaszczeniu i różnych ras, a także puchate owce (w tym także owca kameruńska, owca Św. Jakuba), nieco ciekawskie kozy, uparte osiołki i milusińskie alpaki. Różnobarwne papugi i rozśpiewane kanarki, majestatyczne łabędzie, smukłe żurawie, sowy, a także kaczki, gęsi, gołębie rasowe i drób ozdobny – to tylko nieliczne z gatunków ptaków, które zaprezentowały się podczas ZOOPARKU. W strefie terrarystyki zobaczyliśmy m.in.: pancernika, kameleona lamparciego, pytona królewskiego, boa dusiciela, agamę brodatą, żółwia żabuti.

Zwieńczeniem wspaniale spędzonego dnia była wizyta w „Barze słonecznym” w Bełżycach, gdzie jedliśmy smaczną pizzę i frytki:)

DSCN7225DSCN7233DSCN7250DSCN7286DSCN7299DSCN7304DSCN7311

08.03.2018r. – Dzień Kobiet w Ośrodku

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane!
Nasi Panowie (Pracownicy i Uczestnicy) zrobili dla wszystkich kobiet w Ośrodku wspaniałą niespodziankę: piękne tulipany, słodycze i występy artystyczne: życzenia, piosenki i scenka teatralna, które przygotował Pan Krzysio:) Przepyszną pizzę przyrządził dla nas Pan Sławek:) Dziękujemy naszym Panom za wspaniały dzień:)A naszej solenizantce Beatce składamy serdeczne życzenia:)

DSCN7097

DSCN7110DSCN7116DSCN7109DSCN7132DSCN7136DSCN7138DSCN7141DSCN7147DSCN7154DSCN7161DSCN7184DSCN7189DSCN7200

28.02.2018r. – Konferencja podsumowująca projekt „W poszukiwaniu siebie – Arteterapia jako narzędzie wsparcia w rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną”

Konferencja w Matczynie

 

W dniu 28 lutego b.r. w Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Matczynie odbyła się konferencja podsumowująca projekt naukowo-społeczny pt. „W poszukiwaniu siebie. Arteterapia jako narzędzie wsparcia w rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Założenia projektowe realizowane były w okresie wrzesień 2017 r./luty 2018 r. i obejmowały głównie warsztaty arteterapii dla osób niepełnosprawnych. Stosowano nowatorskie metody i formy pracy oraz techniki (malarstwo: malowanie na tkaninie i szkle, malarstwo sztalugowe-akryl, malowanie pastelami i piórkiem; ceramika: technika wałeczków, łączenie gliny, wykorzystanie odcisków naturalnych, szkliwienie biskwitów szkliwami proszkowymi). W ramach projektu odbyły się także szkolenia dla rodziców, studentów KUL i pracowników Zespołu Wspierająco-Aktywizującego; wystawy tematyczne w Lublinie, Bełżycach, Radawcu, Matczynie. Opracowano autorskie programy: „Aktywnie w domu” i „Wydobyć więcej” zawierające propozycje praktycznych ćwiczeń do pracy dla rodziców i terapeutów. Celem projektu było zwiększenie poziomu uspołecznienia, poczucia własnej wartości i satysfakcji osób niepełnosprawnych; przeciwdziałanie wykluczeniu i stygmatyzacji; zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym; zwiększenie świadomości wychowawców oraz rodziców i otoczenia lokalnego co do możliwości, potrzeb i zainteresowań osób niepełnosprawnych; wzrost kompetencji rodziców, wychowawców i studentów w zakresie aktywnej organizacji czasu osoby niepełnosprawnej. Partnerami projektu byli: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Stowarzyszenie Pracownia Twórczych Działań w Radawczyku Drugim, Starostwo Powiatowe w Lublinie, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach, a realizatorem- Fundacja Rozwoju KUL dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU w ramach konkursu dotacyjnego „ Młodzi niepełnosprawni- sprawni z Fundacją PZU”.

W konferencji uczestniczyli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy placówek działających na terenie Powiatu Lubelskiego w obszarze pomocy społecznej i oświaty; przedstawiciele środowiska akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu w Koszycach. Było nam niezmiernie miło gościć również przyjaciół Ośrodka oraz rodziny osób niepełnosprawnych. Patronat medialny nad uroczystością objęli: TVP3 Lublin oraz Polskie Radio Lublin.

Konferencję otworzyła Pani Aneta Łońska- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie, która w ciepłych słowach mówiła o znaczeniu i wzajemnych korzyściach płynących ze współpracy instytucji pomocowych z placówkami oświatowymi, uczelniami wyższymi i środowiskiem akademickim.

W dalszej części odczytano wykład ks. dr hab. Witolda Janochy, prof. KUL pt. „ Alternatywne metody rehabilitacji w pracy z osobami z niepełnosprawnością. Kompensacja i pobudzanie uśpionych aktywności”. Następnie głos zabrała dr Katarzyna Zielińska-Król, Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL, wygłaszając wykład pt. „ W poszukiwaniu siebie. Znaczenie arteterapii w procesie uspołeczniania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przedstawienie wyników badań.” Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy także gości z zagranicy. Dr Michaela Sulova, Katolicki Uniwersytet w Koszycach- mówiła o arteterapii w pracy socjalnej z osobami chorymi psychicznie na Słowacji.

Swoje refleksje na temat pracy, wrażeń, odczuć i obserwacji podczas wspólnych warsztatów z uczestnikami Ośrodka Wsparcia przekazały słuchaczom: Pani Agnieszka Wróblewska (prezes Stowarzyszenia Pracownia Twórczych Działań), Pani Marcelina Sitarz i Pani Monika Jasińska (pracownicy OW).Wzruszające słowa wdzięczności usłyszeliśmy od rodziców osób niepełnosprawnych. Pani Janina Maj i Pani Elżbieta Bisak w sposób ujmujący wyraziły swoje zadowolenie z przebiegu i efektów projektu, który miał znaczący wpływ na poprawę funkcjonowania społecznego ich dzieci. Głos zabrali również uczestnicy zajęć: Pani Alicja Baran, Pani Monika Mazurek, Pani Małgorzata Maj i Pan Zbigniew Lisica. Były podziękowania, uściski i kwiaty.

Na zakończenie konferencji wyświetlono prezentację multimedialną przedstawiającą całość wykonanych zadań projektowych. Autorem prezentacji był Pan Sławomir Nita (pracownik OW), który na bieżąco (przez okres 6 miesięcy) dokumentował pracę uczestników w postaci filmów i zdjęć. Goście spotkania mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych powstałych podczas warsztatów. Obrazy, lustra, ceramika zachwycały kolorami, estetyką i pomysłowością wykonania.

Serdecznie dziękuję za współpracę partnerom i realizatorowi projektu oraz pracownikom Ośrodka Wsparcia w Matczynie, gdyż bez ich wyjątkowego zaangażowania wykonanie założeń projektowych nie byłoby możliwe.

Kierownik POW Matczyn:

Urszula Zielińska

DSCN7042DSCN7047DSCN7048DSCN7050DSCN7053DSCN7066DSCN7067